Herbatka ajurwedyjska i jej wpływ na organizm

Herbatki ajurwedyjskie  są znane ze swoich leczniczych właściwości od dawnych czasów. Dziś, mamy dostęp do wielu odmian – każda z nich cechuje się innymi właściwościami i zawartością. Lecznicze właściwości poszczególnych odmian będą działać, jeśli zachowamy regularność w ich spożywaniu. Warto zapoznać się z poszczególnymi odmianami herbat po to, by wiedzieć, jaka byłaby najbardziej odpowiednia dla nas. Zbawienny wpływ herbatek na nasz organizm powinien zachęcić nas do dodania ich do swojej codziennej diety.

Co ciekawe – Ajurweda, oznacza naukę o życiu. Jest to opracowany system lekarski, którego celem jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Zioła himalajskie od zawsze były znane ze swych leczniczych właściwości. Stanowią one podstawę medycyny himalajskiej.

Odmiany herbat ajurwedyjskich

  • Abhaya – jej skład ma ogromny wpływ na choroby i schorzenia związane z układem krwionośnym. Pijąc regularnie tę odmianę, możemy pozbyć się miażdżycy i żylaków. Działanie zdrowotne herbaty opiera się również na dodaniu sprężystości naszym naczyniom krwionośnym. Abhaya pomoże nam wyleczyć zapalenia żył, chroni przed krzepnięciem krwi oraz zawałem serca. Dodatkowo, skład herbaty zapobiega chorobom mózgu.
  • Bodhi – jest to odmiana herbatki, która sprzyja medytacji. Właściwości wyciszające i relaksujące tej herbaty pozwolą nam na odprężenie się. Regularne picie herbaty Bodhi pozwoli nam uporać się z trudnymi myślami i rozdrażnieniem.
  • Jaiphal – odmiana ta jest znana przede wszystkim z właściwości odtruwających. Jej działanie polega na ochronie organizmu przed wolnymi rodnikami. Chroni ona przed stanami zapalnymi i redukuje stres. Dzięki temu, zmniejsza się podatność na choroby układu krążenia i chorób na tle neurologicznym. Herbatka ta spowalnia procesy starzenia i obumierania komórek. Dodatkowo, herbatka Jaiphal wzmacnia nasz organizm oraz kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
  • Tibetan – tybetańska odmiana herbatki jest oparta na działaniu trzech energii życiowych. Skład pozwala utrzymać je w harmonii. Dzięki spożywaniu herbatki, możemy wzmocnić wszystkie trzy części – działanie herbatki ma wpływ na sfery: Lung, Tripa i Beken. Lung oznacza układ oddechowy, krwionośny, nerwowy i koordynację ruchową. Tripa z kolei to układ pokarmowy, skóra, metabolizm i zmysły. Beken jest sferą, która zawiera układ immunologiczny, mięśnie, stawy oraz płyny ustrojowe.
  • Vidanga – jest to herbatka, którą poleca się podczas diety redukcyjnej. Spożywanie jej pozytywnie wpływa na procesy trawienia, spalanie tkanki tłuszczowej, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza apetyt. Vidanga jest świetna dla osób, które próbują zrzucić nadmierne kilogramy.
  • Tulsi – ten typ herbaty ajurwedyjskiej ma ogromny wpływ na układ oddechowy i odpornościowy. Głównym jej składnikiem jest zioło Tulsi, uznawane za święte. Regularne picie herbatki chroni drogi oddechowe, pozwala pokonać kaszel, infekcje i przeziębienia. Poza tym, stosuje się ją przy gorączkach i grypie. Odmiana Tulsi znajduje swoje zastosowanie również w przypadkach grypy, anginy i astmy.
  • Prana – spośród różnych odmian herbat ajurwedyjskich, Prana jest znana ze swoich właściwości witalnych. Picie herbatki umożliwi nam odzyskanie sił i energii życiowej. Jest to odmiana polecana szczególnie osobom starszym i osłabionym. Herbata zbawiennie wpływa na bóle głowy, migreny oraz różne stany napięcia. Jej regularne picie pozwoli nam pozbyć się problemu z bezsennością. Prócz tego, można stosować herbatę w przypadkach podatności na gruźlicę oraz infekcji gardła i strun głosowych. Ponadto, herbatka Prana świetnie sprawdza się w przypadku uczucia niepokoju i lęku.

Warto pamiętać, że każda odmiana ma własne właściwości. To samo tyczy się sposobu ich przygotowywania. Aby w pełni wykorzystać moc  leczniczej herbatki, należy ściśle trzymać się receptury jej parzenia. Działanie herbat ajurwedyjskich jest możliwe dzięki tak zwanym składnikom czynnym. Składniki te pochodzą z rejonów Himalajów i Indii. Poszczególne owoce, warzywa, liście czy nasiona, są odpowiednio przygotowywane i mielone.

Zobaczmy na przykład konkretnych produktów:

Everest herbatka ajurwedyjska

Herbatka Abhaya – miażdżyca, żylaki, serce 100g – Everest Ayurveda

 

Kidney Tea herbatka ajurwedyjska

Herbatka Varuna – nerki i drogi moczowe 100g – Everest Ayurveda

 

Tibetian Tea herbatka ajurwedyjska

HerbatkaTibetan – Eliksir harmonii 50g – Everest Ayurveda

 

Powyższe 3 przykłady herbatek ajurwedyjskich to świetny sposoby na wzmocnienie swojego organizmu. Te oraz inne produkty, które doskonale smakują i świetnie wpływają na naszą psychofizyczną kondycję.

Trzeba również dodać, że każda odmiana herbaty musi być stosowana zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Nie wolno bowiem przekraczać dziennej porcji. Poza tym, herbatki należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w miejscu suchym.