Jak wykończyć przestrzeń roboczą w kuchni?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wykończyć przestrzeń roboczą w kuchni, aby była ona nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Nie ma co ukrywać – to, w jaki sposób urządzimy kuchnię będzie miało ogromne znacznie dla tych, co cenią sobie porządek i dobry design. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób pragniemy, aby nawet każdy najmniejszy detal spełniał swoją funkcję i ładnie się prezentował, aby dodatkowo podkreślić projekt kuchni.

Zazwyczaj to ściana nad blatem kuchennym sprawia najwięcej problemów w przypadku braku pomysłu na jej zagospodarowanie. Z racji tego, że przestrzeń nad blatem kuchennym jest narażona na zabrudzenia pochodzące z gotowania oraz parę wodną, konieczne jest znalezienie takiego rozwiązania, które będzie również łatwe w utrzymaniu czystości.

Miejsce robocze w kuchni – jak powinno wyglądać?

Bez wątpienia kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Przygotowanie posiłków sprawia, że kilka godzin jesteśmy w stanie stać przy blacie kuchennym oraz kuchence, aby przyrządzić odżywczy posiłek. Jednak nikt nie lubi sprzątać po gotowaniu, prawda? Dlatego warto zagospodarować przestrzeń roboczą w kuchni tak, aby gotowanie sprawiało przyjemność, a proces porządkowania przebiegał jak najbardziej sprawnie.

Blat roboczy w kuchni to element, którego nie powinno zabraknąć w żadnym pomieszczeniu tego typu. To właśnie na nim przeprowadzamy wszystkie najważniejsze czynności w trakcie gotowania. Warto więc zaprojektować tę część w taki sposób, aby było wystarczająco funkcjonalne dla każdego z domowników.

Funkcjonalna przestrzeń robocza usprawnia cały proces gotowania oraz umożliwia bezproblemowe umieszczenie wszystkich niezbędnych składników oraz akcesoriów w jednym miejscu bez konieczności ich nieustannego przekładania. Nawet w małych kuchniach możliwe jest pomysłowe urządzenie blatu roboczego, aby gotowanie stało się przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Urządzając przestrzeń roboczą w kuchni warto pamiętać również o tym, że musi być ona łatwa w utrzymaniu porządku. Dlatego wybierając materiały do jej wykończenia, warto zdecydować się na takie, które są odporne na środki chemiczne i oraz szybkie w usuwaniu plam.

Czym pokryć ścianę nad blatem roboczym w kuchni?

Ściana nad blatem kuchennym jest miejscem niezwykle narażonym na zabrudzenia pochodzące z gotowania. To właśnie tam osadzają się plamy z tłuszczu i resztki jedzenia. Problematyczna jest jednak ściana przy blacie roboczym, gdzie znajduje się kuchenka lub płyta indukcyjna. W tym miejscu oprócz standardowych zabrudzeń zbiera się para wodna i wilgoć, a sama powierzchnia jest narażona na wysoką temperaturę. Urządzając kuchnię należy zatem pamiętać, że w tym miejscu tradycyjna farba się nie sprawdzi. Czym zatem pokryć ścianę nad blatem w kuchni?

Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie na płytki ścienne, które można spotkać w niemal każdym mieszkaniu. Są one odporne na wilgoć, a odpowiedni wzór i materiał z jakiego są wykonane będą proste w utrzymaniu czystości. Trudno jednak znaleźć w sklepach płytki, które będą jednocześnie estetyczne i oryginalne. W wielu kuchniach można spotkać te same rozwiązania, co sprawia, że coraz więcej pomieszczeń o tym samym przeznaczeniu wygląda niemal identycznie.

Innym rozwiązaniem są szklane panele ścienne, które bez wątpienia są funkcjonalne, a ich design sprawia, że kuchnia wygląda niezwykle stylowo.

Szklane panele ścienne – najlepsze rozwiązanie do kuchni

Szklany panel kuchenny jest wykonany z wysokiej jakości szkła hartowanego OPTI i grubości minimalnej 4 mm. Dodatkowo szklana powłoka jest pokrywana dodatkową folią, która zabezpiecza wybrany nadruk.

Zaletą takiego rozwiązania nad przestrzenią roboczą w kuchni jest niezwykła wytrzymałość panelu szklanego, a także ich prostota w utrzymaniu czystości. Bez względu na upływ lat, panele szklane wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, aby usunąć zanieczyszczenia. Są one też odporne na mocniejsze środki chemiczne, dzięki czemu każdy bez problemu usunie mocniejsze zabrudzenia.

Szklany panel ścienny to doskonała dekoracja do kuchni, gdyż bogaty wybór wzorów pozwala na wybranie dowolnej grafiki nadrukowanej bezpośrednio na szkle przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii pozwalającej zachowanie pełnej gamy kolorystycznej CMYK. Druk UV jest niezwykle odporny na promieniowanie słoneczne, naświetlenie sztuczne w kuchni oraz wilgoć.