Bulion bez glutaminianu, czyli bez kostki rosołowej, jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, nie tylko dla wegan. Zdrowe, naturalne składniki to podstawowa zawartość każdego bulionu.
Czy warto wybierać produktu bez glutaminianu
Glutaminian (czy też glutaminian sodu), to wbrew pozorom substancja uzależniająca. Może ona powodować tak silne uzależnienie jak nikotyna czy alkohol. Gdy nasz organizm przyzwyczaja się do rosołów i innych dań, które zawierają przyprawy z glutaminianem, smak dań naturalnych będzie później odczuwany jako słaby i niewystarczający.
Dodatkowo, glutaminian jest dodatkiem do wielu sosów, przypraw, kostki rosołowej. Jest on również nazywany E621, ekstrakt drożdżowy czy hydrolizowane białka roślinne. Glutaminian jest chemiczną substancją, która może powodować wiele chorób, także wśród dzieci.
Warto więc wprowadzić wegański bulion bez glutaminianu do swojej diety. Obecnie, stale wzrasta popularność dań wegańskich, więc bez problemu każdy z nas będzie mógł znaleźć przepis i składniki.
Bulion wegański
Jak powszechnie wiadomo, weganie to osoby, które nie jedzą ani mięsa, ani innych produktów spożywczych, które pochodzą od zwierząt. Z tego też powodu, w Internecie i na forach, można znaleźć mnóstwo rozmaitych przepisów na bulion wegański i inne wegańskie potrawy.
Warto jednak wiedzieć, że nie tylko weganie przygotowują buliony i inne potrawy wegańskie. Zdrowy i naturalny bulion jest dobry dla każdego z nas. Dobrym rozwiązaniem będzie wpisanie go do naszej diety. Z bulionu można przygotować inne zupy, jako że jest on często wykorzystywany jako baza. Dodatkowo, wywar ten może nam posłużyć do przyrządzenia zdrowych, domowych sosów. Jak zrobić domowy bulion wegański?
Jak dobrać składniki?
Dobór warzyw i innych składników do bulionu wegańskiego, jest kwestią naszych preferencji żywieniowych. Dziś, możemy liczyć na szeroką dostępność różnorodnych warzyw, przypraw i ziół. Składniki które dodamy do naszego wegańskiego bulionu, muszą być jednak całkowicie pozbawione sztucznych , zbędnych substancji oraz nabiału zwierzęcego.
Warzywa – spośród warzyw, które dodajemy do bulionu, zdecydowanym faworytem jest marchewka. Seler i pietruszka też należą do popularnych warzyw w zupach. Jednak znaczna część wegan stosuje pasternak zamiast pietruszki, ze względu na jego aromat. Niezastąpionymi warzywami są też por i cebula. Cebula krojona jest najczęściej na pół i zostaje wrzucona do garnka, by nieco ją przypalić i zyskać dodatkowy aromat bulionu. Żeby dobrze wychwycić aromat, wiele osób najpierw lekko podsmaża wszystkie warzywa wrzucone do garnka. Warto dodać, że użyte warzywa (oprócz selera i cebuli) dodajemy w całości.
Olej – do bulionu wegańskiego, olej musi być specjalnie dobrany. Aby nie zawierał glutaminianu, glutenu i innych składników oraz był najkorzystniejszy dla układu trawiennego, warto wykorzystać olej lniany.
Zioła i przyprawy – standardowe przyprawy, jakie stosowane są do przyrządzenia bulionu, to ziele angielskie, natka pietruszki, sól, pieprz oraz liść laurowy. Wiele osób próbuje eksperymentować, dodając do wywaru kozieradki, lubczyku, a także czosnku.
Makaron – aby w pełni zapewnić potrawie naturalny smak, znaczna większość wegan dodaje do wywaru makaron domowej roboty. Makaron do wegańskiego bulionu, również jest wykonywany bez dodatku jajek, mleka czy innych produktów, których nie stosują weganie.
Dobór składników jest najczęściej inny niż w przepisach – każdy z nas dowolnie modyfikuje i zmienia składniki – nie każdy może/ lubi bulion z zielem angielskim czy z pietruszką. Przyprawy, zioła i olej zazwyczaj są takie same, czyli standardowe. Warto jednak poprzestać na przygotowywaniu domowego, wegańskiego makaronu lub zaopatrzyć się w makaron ze sklepu ze zdrową żywnością.