W jakiej temperaturze grillować na grillu gazowym?

Kto z nas nie lubi kiełbaski z grilla lub grillowanych warzyw? Kojarzą nam się z przyjemnymi chwilami, spędzonymi w gronie najbliższych na świeżym powietrzu.

Do niedawna królowały tradycyjne grille na węgiel, ale od jakiegoś czasu można zauważyć, że coraz popularniejszy staje się gazowy grill ogrodowy.

Dawne myślenie, że to z węgla bierze się cały aromat, odeszło w zapomnienie. Polacy coraz częściej decydują się na grill gazowy.  Nic dziwnego! Posiada on szereg zalet, dzięki czemu grill z przyjaciółmi i rodziną stanie się przyjemniejszy, ale także zdrowszy.

Zalety grilla gazowego

Grill kojarzymy z dymem oraz nieustannym doglądaniem do paleniska. W przypadku grilla ogrodowego gazowego nie jest już to potrzebne. Grillowanie staje się nowym doświadczeniem, gdzie nie tylko możemy poświęcić czas na rozmowę z najbliższymi, niż dokładanie węgla i pilnowanie przekąsek, ale także zyskujemy szereg innych korzyści.

Minimalna obsługa

Czyszczenie oraz konserwacja grilla gazowego jest bardzo szybkie. Unikamy dokładania węgla i wyciągania popiołu. Po podłączeniu gazu, starczającego na rok zapalamy grill i cieszymy się przygotowywanymi potrawami. Sam ruszt czyści się bardzo łatwo. Warto wybrać model, którego ruszt można włożyć wprost do zmywarki.

Zdrowo i ekologicznie

Grill gazowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących ekologiczne rozwiązania. Rezygnując z tradycyjnych pieców na opał, dlaczego nie zrobić podobnie ze swoim grillem. Przyrządzane potrawy są zdecydowanie zdrowsze od tych przyrządzanych na grillu węglowym. Brak dymu to nie tylko komfort podczas trwania grilla, ale także korzyść dla naszego organizmu.

Przyjemne grillowanie przy każdych warunkach pogodowych

Jedną z największych zalet grilla ogrodowego gazowego jest możliwość grillowania przy każdych warunkach pogodowych, a także i zimą. Żaden deszcz, ani wiatr nie pokrzyżują planów, dzięki możliwości szybkiego rozpalania oraz utrzymywania temperatury. Należy pamiętać, aby w przypadku niskiej temperatury na zewnątrz, rzadziej podnosić pokrywę.

W tego typu urządzeniach istotne są palniki zasilane gazem. Występują modele z jednym, ale także czterema – wszystko zależy od preferencji. Obowiązuje zasada – im więcej palników tym szybciej nagrzewa się grill. Większa powierzchnia pozwala także na równomierne wypieczenie przygotowywanych przekąsek.

Obsługa, w tym regulowanie temperatury, jest niezwykle prosta. Polega na regulacji za pomocą pokręteł (podobnie jak w kuchence gazowej), dostosowując temperaturę według wskazań termometru. Dlatego też, warto zaopatrzyć się w to urządzenie, jeżeli nie jest wbudowane w grilla. Dodatkowym atutem może być przygotowania potraw wymagających różnych temperatur pieczenia, w wydzielonych strefach ciepłą. W tym może pomóc także termometr, który umieszcza się w przygotowywanej potrawie. Dzięki temu rozwiązaniu, stres spowodowany doborem odpowiedniej temperatury zniknie.

gazowy grill

Temperatura grillowania dla najpopularniejszych dań

Podczas przyrządzania zdrowego grilla należy pamiętać o prawidłowej temperaturze oraz czasie, przygotowywania potraw. Aby uniknąć zwęglonych warzyw lub surowego mięsa, przedstawiamy krótki poradnik, dla najpopularniejszych dań z grilla:

  • warzywa z grilla — temperatura rusztu 190 do 200°C, czas pieczenia 6 do 8 minut
  • ryba w całości — temperatura rusztu 175 do 185°C, czas pieczenia 8 do 12 minut, temperatura wewnątrz mięsa to 56 do 62°C
  • pierś z kurczaka — temperatura rusztu 175 do 185°C, czas pieczenia 12 do 15 minut, temperatura wewnątrz mięsa to 73 do 78°C
  • hamburgery wołowe o grubości 2 cm — temperatura rusztu 175 do 185°C, czas pieczenia 15 do 18 minut (±2 minuty), temperatura wewnątrz mięsa to 70 do 75°C
  • szaszłyki — temperatura rusztu 175 do 185°C, czas pieczenia 8 do 12 minut, temperatura wewnątrz mięsa to 70 do 75°C.
  • karkówka o grubości ok. 2 cm — temperatura rusztu 190 do 200°C, czas pieczenia 8 do 12 minut, temperatura wewnątrz mięsa to 70 do 75°C

Droższy grill – tańsze grillowanie

Grille gazowe posiadają dwie podstawowe wady – ich gabaryty są odpowiednie dla każdego oraz cena przewyższa tańsze, tradycyjne modele na brykiet.

Należy jednak podsumować wszelkie koszty związane z użytkowaniem, które w dłuższej perspektywie czasu, znacznie wyprowadzają grille gazowe na prowadzenie.

Najtańsze grille gazowe znajdziemy już za ok. 500 zł. Warto wybrać model najwyższej jakości, jednak tutaj może odstraszać cena – 1000-2000 zł. Nie należy się bać tych cen.  Koszty użytkowania są znacznie mniejsze niż w przypadku, tańszego, tradycyjnego grilla. Jedna butla gazowa starcza na cały sezon grillowy. W przypadku grillowania tradycyjnego, musimy ponieść koszty brykietu, którego zapasy należy często uzupełniać.

Grill ogrodowy na gaz – najlepsze rozwiązanie dla wymagających

Warto zainwestować w grill, spełniający wszelkie nasze oczekiwania, a nawet je wyprzedzający. Grill ogrodowy na gaz posiada wiele możliwości rozwoju, w tym także tych kulinarnych. Dzięki szerokiemu doborowi akcesoriów można nieustannie wzbogacać swoje umiejętności o przyrządzanie wykwintnych dań z grilla. Zainwestowane pieniądze na pewno zaowocują nie jednym spotkaniem przy karkówce i warzywnych szaszłykach.