Jak wybrać odpowiednią patelnie?

Dobra patelnia to klucz do wygodnego i radosnego gotowania, a jej nieumiejętny wybór może skutkować w niepotrzebną irytację i złość, gdyż jedzenie na takiej patelni przykleja się do powierzchni, przypala się i nie jest dobrze przygotowane. Na początku musimy zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie naszej patelni. Chcemy kupić taka uniwersalną, czy przeznaczoną specjalnie do przygotowywania naleśników lub grillowania?

Patelnie uniwersalne są wykonane z najróżniejszych materiałów i z powodzeniem można je stosować do przygotowywania najróżniejszych potraw. Taka patelnia powinna znaleźć się w każdej kuchni. Jednak jej wadą jest fakt, że najprawdopodobniej ulegnie szybkiemu zniszczeniu, gdyż stosowana jest do wszystkiego. Kolejny problem to często nieodpowiednia wielkość, takie patelnie osiągają maksymalnie 30 cm średnicy.

Patelnie mogą być wykonane ze stali, miedzi, aluminium i żeliwa. Dodatkowo możemy wybierać w powłokach ceramicznych, teflonowych, tytanowych i mineralnych. Jeżeli chodzi o powłokę teflonową, to mimo jej bardzo dużej popularności badania wykazały, że mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wszystko za sprawą szkodliwego składnika wykorzystywanego w trakcie produkcji powłok. W trakcie gotowania składnik ten nie powinien się uwalniać, jednak firma produkująca zobowiązała się do ulepszenia tej techniki. Należy wiec unikać tanich patelni teflonowych, niewiadomego pochodzenia.

Kolejne kwestie warte uwzględnienia to:

  • Rozmiar – standardem jest 20 do 28cm średnicy. Taki rozmiar okazuje się być również najwygodniejszy.
  • Jakoś – na tę kwestię składają się odpowiednie uchwyty, warto zwrócić na ich solidność i wykonanie.
  • Rozpoznawalność marki – może to mieć znaczenie, gdyż znana marka ma określoną opinię którą możemy się kierować
  • Opcje dodatkowe – może się przejawia przykładowo w postaci odpinanego uchwytu, który ułatwi nam przechowywanie

Patelnia uniwersalna to niezbędnik, ale warto również pomyśleć nad specjalną patelnia do grillowania, smażenia naleśników, jajek czy nad patelnią elektryczną. Mogą one znacząco ułatwić nam życie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy osobami które lubią gotować, lub robią to często.