Siemię lniane – dziesiątki zastosowań

W dzisiejszych czasach, każda kobieta, ba, nawet każdy mężczyzna pragnie być piękny, młody, a przede wszystkim zdrowy. Każdy dbający o zdrowie coraz częściej sięga po zdrową żywność, która w szybkim tempie pojawia się na półkach sklepowych. Powstaje coraz więcej sklepów z produktami zielarskimi promujących przy okazji naturalne preparaty do zdrowego leczenia różnorakich chorób. Naturalne rośliny nie pochodzą jedynie z Chin, Japonii czy Ameryki Południowej . Dużą przestrzeń zajmują produkty z Europy, a nawet Polski. Najbardziej znanym preparatem medycyny naturalnej jest oczywiście siemię lniane.

Czym jest siemię lniane?

Otóż siemię lniane znane jest od dawna, używane było przez nasze babcie i prababcie podczas chorób żołądka czy jelit. Dokładnie rzecz biorąc są to nasiona lnu zwyczajnego, tak przygotowane by miały jak najwięcej zastosowań w medycynie naturalnej. Nasiona te przypominają pestki dyni tylko o wiele mniejszych rozmiarów, mają kolor żółty, a po przygotowaniu zmieniają barwę na brązową. Siemię lniane ma w sobie dużo śluzu i jest jedną z najbardziej znanych roślin oleistych.

Z jego pestek powstaje doskonały i bardzo zdrowy olej używany coraz częściej w polskich kuchniach. Można na nim smażyć mięsa o różnorodnych włóknach, tak samo jak ryby czy kotlety sojowe. Idealnie nadaje się do sałatek, gdyż wzbogaca je swoim intensywnym, doskonałym smakiem. Jest to olej bardzo wyrazisty, ale przy okazji dobrze wpływa na trawienie. Jego żółty kolor doskonale komponuje się z różnorakimi warzywami, dlatego też coraz więcej zawodowych kucharzy podaje go w swoich restauracjach. Wielu dietetyków poleca go osobom z nadwagą, gdyż olej ten wpływa na lepsze trawienie i pozwala na szybsze uczycie sytości w żołądku.

Siemię lniane czyni cuda

Siemię lniane najczęściej używane jest doustnie, choć można stosować go także zewnętrznie. Jest to środek ochronny, ale także i stabilizujący. Dobrze wpływa na trawienie, na na różnego typu problemy żołądkowe tj. biegunki, zaparcia a nawet ekstremalne rzeczy – wrzody. Zawiera dużo błonnika, witamin z grupy B oraz żelaza, magnezu, cynku i wapnia, które jak wiadomo, doskonale wpływają na organizm ludzki. Wiele osób we współczesnym świecie zmaga się ze zbyt wysokim cholesterolem, a dzisiejsza farmacja faszeruje nas lekami chemicznymi. Na szczęście naukowcy wykryli, że siemię lniane ma w sobie dużo choliny, substancji, która bardzo skutecznie pozbywa się złego cholesterolu z organizmu. A jak wiadomo, naturalne leki są zdrowsze dla ciała ludzkiego, gdyż nie ingerują w inne ważne narządy tj. wątroba czy serce.

Siemię lniane doskonale stabilizuje gospodarkę jelitową, nie tylko osłania ten narząd przed działaniami kwasów, ale także pomaga mu przyswoić najlepsze elementy ze zjedzonych produktów. Szybciej i skuteczniej wchłaniane są najbardziej potrzebne witaminy i minerały do ludzkiego organizmu. Co daje nam większe zdrowie oraz silniejszą odporność na czynniki zewnętrzne, na które narażony jest organizm ludzki.

Coraz częściej naukowcy poprzez badania zauważają ze siemię lniane ma właściwości wspomagające przy leczeniu nowotworów, co jak wiadomo jest rzeczą bardzo istotną w dzisiejszych czasach. Na różnego typu nowotwory, jak wiadomo, do dzisiaj nie ma lekarstwa, za to można skuteczniej zabezpieczać się przed tą paskudną chorobą XXI wieku pijąc siemię lniane. Każdy sposób jest dobry ale trzeba dbać o siebie jak najczęściej i najlepiej naturalnymi sposobami.

Bardzo istotną cechą siemienia jest fakt, ze ma on bardzo silne właściwości nawilżające, szczególnie ważne dla naszego zdrowia podczas wszelakich infekcji dróg oddechowych. Najgorszy jest oczywiście suchy i uporczywy kaszel, którego bardzo trudno się pozbyć. Wiele osób niepotrzebnie wydaje mnóstwo pieniędzy na nieskuteczne syropy, które zazwyczaj podrażniają jeszcze bardziej śluzówkę gardła. Jak mawiały babcie: „Daj mi siemię, a spełnię twoje życzenie”. Specjalny wywar z siemienia lnianego łagodzi kaszel. Do teraz dużo osób, które “pracują głosem” pije napary z siemienia lnianego. Najczęściej są to śpiewacy, aktorzy i nauczyciele; taka stała praca, w której trzeba nadwyrężać struny głosowe najbardziej narażona jest na podrażnienie śluzówki gardła.

Wiele gospodyń nie wie, że zamiast ziemniaki okraszać np. tłustym boczkiem czy niezdrowym smalcem można polać prażonym siemieniem lnianym. Taki zabieg wzbogaca smak, a przede wszystkim daje dużo zdrowia. Podstawowe pokarmy stają się smaczniejsze i bardziej lekkostrawne, przez to człowiek nie czuje się już ociężały, a wręcz przeciwnie ma energię na dalsze poczynania.

Prosty sposób na siemię lniane

Jak przygotować siemię lniane by było gotowe do spożycia? Otóż całe ziarna lnu macza się w wodzie by zwiększyły swoją objętość i stały się miękkie oraz lepiej przyswajalne dla ciała ludzkiego. Takie ziarna je się w całości lub rozciera w moździerzu na papkę, którą dodaje się do wielu potraw. W specjalnych sklepach można kupić je jako gotowy produkt np. w postaci mączki lnianej, którą również dodaje się do jedzenia. Niektórzy piją siemię lniane w postaci wywaru, który szybciej łagodzi bóle brzucha i jelit, a także zapobiega zaparciom czy biegunkom. Same nasiona nie mają smaku, jednak gdy zostaną one zmiażdżone wydobywa się z nich gorzkawy aromat, wzbogacający wiele potraw.

Siemię dobre dla każdego

Dużo osób w swoich gospodarstwach domowych ma jakiegoś pupila. Czy to dobrego druha – psa, czy mądrego, puszystego kota. Jednak i zwierzęta jak każdy żywy organizm narażone są na choroby. Często właściciele zwierząt na dolegliwości swoich pupili dodają do ich jedzenia siemię lniane. Działa on podobnie jak u ludzi łagodzi bule brzucha, niweluje zaparcia i biegunki, a nawet odżywia ich sierść, paznokcie czy zęby. Jak wyżej wspominałam najlepiej takiemu zwierzakowi posypać preparatem jedzenie, gdyż nie wyczują one zbytnio zmiany smaku w swoich ulubionych potrawach. W wodzie takie siemię mogłoby wzbudzić ich czujność i zwierzę mogłoby nie przyjąć wody z „fusami”. Nie tylko należy dbać swoje zdrowie, warto również zaopiekować się swoim zwierzęciem, którego tak samo może boleć brzuszek.

Lniane kosmetyki

A jak stosować siemię lniane zewnętrznie? Namoczone wcześniej ziarna lnu ubić na papkę i stosować jako odżywkę do włosów. Jak wspominałam wcześniej len ma właściwości nawilżające. A co najlepiej podreperuje suche i zniszczone włosy jak nie naturalny preparat?

Siemię lniane w kuchni

Jeżeli ktoś ma problemy z suchą skórą należy również ten specyfik nałożyć na popękane miejsca i odczekać kilka minut by papka dobrze się wchłonęła. Czasami warto przejść się do sklepu zielarskiego czy ze zdrową żywnością i kupić siemię lniane niż wydawać ciężko zarobione pieniądze na nieskuteczne chemiczne kosmetyki.

Jak już wiemy naturalne rzeczy potrafią być o niebo lepsze od sztucznych farmaceutyków. Należy zawsze wybierać opcję naturalną bo choćby nie wiem co natura zawsze była, jest i będzie pomocna człowiekowi. Nie bójmy się zatem stosować leków tj. siemię lniane. Naprawdę sprawdzone przez pokolenia leki zawsze działają.