Na świecie jest 2000 odmian truskawek – poznaj najlepsze

Niewiele jest drobnych przyjemności w życiu które przynoszą tyle radości, jak pierwsza zjedzona truskawka w ciepłym, wiosenno-letnim sezonie. Po części dlatego, że zwiastuje ona nadchodzące lato, oraz dlatego, że jest po prostu pyszna i soczysta.  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile  odmian truskawek występuje na świecie? Blisko dwa tysiące! Zarówno pierwsza odmiana, jak i ta dwutysięczna nie powstała w wyniku Bożej ingerencji, a wyniku ludzkiego sprytu. Truskawkę otrzymano w wyniku skrzyżowania dwóch rodzajów poziomek – poziomki chilijskiej i poziomki wirginijskiej. Miało to miejsce w osiemnastym wieku we Francji, a panujący wówczas król Ludwik XIV podobno słynął z upodobania do tego owocu. To krzepiące, że lubiąc truskawki ma się w sobie coś królewskiego.

Każda odmiana truskawki w jakiś sposób, mniej lub bardziej delikatny, różni się od siebie. Różnice mogą dotyczyć smaku, zapachu, wyglądu czy okresu owocowania, a także odporności na różne choroby czy pasożyty gnębiące te biedne owoce. Poniżej opisanych jest kilka najpopularniejszych rodzajów truskawek, którymi można się objadać w Polsce. Może dzięki tym opisom zostaniesz truskawkowym specjalistą?

Jeszcze Polska nie zginęła, czyli Polka

Po rozpoczęciu z patriotycznym przytupem, śpieszę z wyjaśnieniem – odmiana Polka, mimo narodowego wydźwięku swojej nazwy, pochodzi z Holandii. Posiada bardzo dorodne, wielkie wręcz owoce, kuszące intensywnie czerwoną barwą i delikatnym zapachem, przypominającym poziomki. Truskawki tej odmiany są kuliste, czasami kształtem przypominają serce. Jest to jedna z najsłodszych, o ile nie najsłodsza odmiana tych owoców! Doskonale nadaje się do spożywania prosto z krzaczka (a raczej – z kobiałki), oraz do przygotowywania przeróżnych deserów, przetworów, można ją również spokojnie mrozić – nie straci na tym na smaku, ani na aromacie. Przyjemność wynikająca z możliwości zajadania się nimi przypada od końca maja do końca czerwca. Istny miesiąc słodyczy!

Truskawka na krzaku

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem sadzonek pysznych truskawek, odwiedź producentów.

Senga Sengana, faworyzowana

Odmiana ta, nazywana niekiedy Faworytką, zwłaszcza przez starszych wielbicieli truskawek, powstała w Niemczech z rąk Reinholda von Sengbuscha, a hodowana zaczęła być w roku 1954 tamże.

Mimo tego, że ze względu na wiekowość wydaje się być babuleńką wśród truskawek, radzi sobie wyśmienicie, i wyśmienicie też smakuje – jej owoce, spore, ciemnoczerwone i lekko kuliste kryją w sobie ciemnoczerwony miążasz o delikatnym, lekko kwaskowatym smaku i rewelacyjnym słodkim zapachu. Doskonale nadają się one do mrożenia i do wszelkich przetworów.

Trzeba być delikatnym podczas transportu truskawek tej odmiany, ponieważ owoce są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Swoją wrażliwość rekompensują za to swoją pysznością, którą możemy się cieszyć przez cały czerwiec.

 Czy to koń? Nie, Pegasus!

Truskawki Pegasus swoje, nomen omen, korzenie posiadają w Anglii.

Jest to bardzo dobry przykład tak zwanych truskawek deserowych – posiadają one nienachalny, przyjemny, lekko słodki smak, nie mają intensywnego aromatu, ale ich owoce są przepiękne.

Kiedy wyobrazimy sobie idealną truskawkę, to tak, właśnie wyobraziliśmy sobie odmianę Pegasus. Owoce te są delikatnie stożkowate, duże, w kolorze ciemnej, intensywnej czerwieni, o apetycznie błyszczącej skórce. Dobrą wieścią jest fakt, że jest to zarazem jedna z najpopularniejszych truskawek hodowanych przez ogrodników-amatorów. Jeżeli posiadasz kawałek ziemi nienajgorszej jakości w swoim ogródku to i Ty możesz stać się posiadaczem tych idealnych truskawek; będą tylko Twoje! W Twoim potencjalnym ogródku owocować będą od początku czerwca.


Zamów odmiany Pegasus, Polka lub Senga Sengana w Top Plant – u największego producenta sadzonek truskawek w Polsce.

Top Plant
http://sadzonki-truskawek.eu